Committeemen/Stewards

UAW LOCAL 685

COMMITTEEMEN  & STEWARDS

Effective 8-24-17

COMMITTEEMEN          DEPARTMENTS COVERED

 

BILL GUINAN             7100-7500-7900-7912-8000-8200-8210-9400-9450              

GARRY QUIRK           4100-4170-4190-4260-4265-4270-4275-4380-8800 (except instrument) -8810                  

STEVE WORKMAN     ALL SKILLED TRADES AT KTP

 MARK MARTIN          6100-8100-8300-8400-8412-8700

 BILL TIPTON              4340-6200-7600-7700-8410-9100-9110-9120-9200

 DAVE MARTIN           3402(non-skilled)-5200-5203-5400-5401(non-skilled) 5490-5495-5500-5590-5600-5690-5800-5802

DENNIS WRIGHT       ALL SKILLED TRADES AT ITP & ITP II

 J.D.COWSERT             3041-3042-3170-3200-3260 (non-skilled)  3261-3262-3300-3405-5201-5501-5601-5801-5803-5900-5905-5910-5912-5920-5930-5940-5950-6000

MATT JARVIS              ALL NON-SKILLED AT ITPII

 JEREMIAH SHIPLEY  ALL NON-SKILLED AT TIPTON 

 SCOTT HANNER       ALL SKILLED TRADES AT TIPTON

CHIEF STEWARDS             DEPARTMENTS COVERED

KTP

A CREW DAVE JOHNSON    4100-4170-4190-4260-4265-4270-4275-4380-7900-7912-8000-8100-8200-8210-8800 (except instrument/upgraders) 8810

B CREW ZACK CUMMINGS      

4340-6100-6200-7600-7700-8800 (except instruments) 8810

A CREW KELLY RAMSEY

DEPTS. 4340-7600-7700-8410-9100-9100-9120-9200

 A CREW SCOTT WEED

4271-4300-4310-4350-4390-4400-4420-4460-8800 (instrument repair)

A CREW JAY PLUMMER

6100-6200-8300-8412-8700

A CREW PAUL SOULTZ

4360-4410-4450-and jitney repair

B CREW JERRY DURHAM

(all skilled trades)-8800 (3rd shift instrument repair)-3rd shift 4390-(waste treatment)-4400-(powerhouse)-3rd shift 4380-(met lab)

C CREW JEFF NOE

4170-4190-4260-4270-6100-7100-7500-7912-8200-8210-8300-8400-8412-8700-9400-9450  

C CREW & F CREW  BOBBY YOUNG

4340-4380-6200-7600-7700-8800-8810

B CREW JOHN HURSH

4170-4190-4260-4265-4270-4275-4380-7100-7500- 8300-8400-8412-8700 

C CREW & F CREW CHRIS GOLDSBERRY

 (all skilled trades)-4410-4420-4270-(layout)-4300-4310-4350-4360-4390-4400-4420-4450-4460

B CREW MARK WHEELER 

7900-7912-8000-8100-8200-8210-8410-9110-9400-9450

A CREW LARRY DUKES

7100-7500-8400-9400-9450

ITP       

B CREW       BRUCE MCENTYRE 

3041-3042-5201-5401-(skilled trades)-5501-5601-5801-5803-5900-5905-5910-5912-5920-5930-5940-5950-6000-(and all BG-crew skilled trades)

A CREW JOHN MILEY

3041-3042-3200-3260-3261-3262-3405-(all skilled trades)

2nd SHIFT DAN DICKMAN

All skilled and non-skilled on 2nd shift, 5 x 8 schedule at both ITP1 and ITPII

A CREW STEVE BROOKS

  5200-5201-5501-5601-5801-5803-5900-5905-5910-5912-5920-5930-5940-5950-6000

 B CREW  ANDY BUTCHER

3170-3200-3260(non-skilled)-3261-3262-3300-3402(non-skilled)--3405-5200-5203-5400-5401(non-skilled)-5490-5495-5500-5590-5600-5690-5800-5802                                                                                         

 A CREW  SHAWN SMITH

3170-3300-3402(non-skilled)-5203-5400-5401(non-skilled)-5490-5495-5500-5590-5600-5690-5800-5802

 C CREW RAY THOMPSON 

  5201-5501-5601-5801-5803-5905-5910-5912-5920-5930-5940-5950-6000 and all C-crew skilled trades.

C CREW JASON MCCLISH

3170-3200-3261-3262-3300-3402 (non-skilled)-3405-5200-5203-5400-5490-5495-5500-5590-5600-5690-5800-5802

ITPII

B CREW TIM PASCOE 

All departments skilled and non-skilled

A CREW CHRIS STEWARD

All departments skilled and non-skilled

2ND SHIFT DAN DICKMAN

All departments skilled and non-skilled at ITPI and ITPII

 TIPTON

 A CREW  BRANDON WEAVER

All departments skilled and non-skilled

B CREW CHRIS MURRAY

All departments skilled and non-skilled

C CREW RICHIE BORUFF 

2200-2330-3400-3402-3403-4904

 CARAVAN AT KTP

 UNIT CHAIR RON SMITH    765-776-6101

A CREW ED MERRIWEATHER

B CREW Mark Tyler

C CREW Lance Reynolds

CARAVAN AT ITPI

 UNIT CHAIR PHIL BURKS   765-461-0127

A CREW DAN HAVENS

CARAVAN AT ITPII

1ST SHIFT STACEY CLARK 765-271-4968

 

/kjp-opeiu#1-afl-cio